Opis dojazdu i wejścia na najwyższy szczyt San Marino – Monte Titano. Monte Titano ma 739 metrów wysokości i jest najwyższym wzniesieniem San Marino. Na szczycie znajduje się wieża.

San Marino – Monte Titano

OPIS (Wikipedia):

Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino o wysokości 739 m n.p.m. Znajduje się na nim zamek, który zbudował święty Marinus. W 2008 Monte Titano zostało wraz z historycznym centrum San Marino wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Numer szczytu w/g wysokości korony europy: 34


Udokumentowana data wejścia: 03.12.2017 roku


Opis dojazdu oraz wejścia na szczyt:

San Marino uważa się za najstarszą istniejącą republikę świata, utworzoną w 301 roku przez chrześcijańskiego budowniczego, kamieniarza (inni podają, że był kowalem) zwanego świętym Marinusem. Gdy uciekał przed prześladowcą chrześcijan, cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską.

Właścicielka ziemi, Rimini, zapisała ją w testamencie wspólnocie chrześcijańskiej. Na pamiątkę kamieniarza ziemię nazwano „Ziemią San Marino”, by w końcu zmienić ją na „Republika San Marino”.

San Marino - (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Guaita)

San Marino – (źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Guaita)

Wyjazd na Monte Titano realizowaliśmy wraz z wyjazdem do Monako pod koniec 2017 roku. Monte Titano położone jest w północnej części Włoch. Dojazd do tego małego państwa najlepiej wykonać z Bolonii, Florencji czy Rimini. W Rimini swobodnie można też znaleźć nocleg nad morzem adriatyckim. Grudzień jest tkz. miesiącem poza sezonem więc ludzi jest mało, a ceny są niskie. My nocowaliśmy w hotelu Galles Rimini.

W tym małym państwie żyje około 30 tysięcy mieszkańców i tyle samo jest zarejestrowanych samochodów. Nie dziwi fakt, że republika ta posiada około 290 km własnych dróg. Do San Marino docieramy samochodem. Dojazd jest łatwy, a z każdego kierunku docierając do tego małego państwa widzimy główne wzgórze. Górę możemy zdobyć podjeżdżając autem do centrum miasta – państwa. Zostawiamy samochód na wyznaczonym parkingu (jest ich kilka) i już na nogach udać się na szczyt. Droga jest bardzo czytelna więc opisywanie jej w sposób szczegółowy w tym przypadku jest bezzasadne.

widok na wzgórza San Marino od strony Rimini

widok na wzgórza San Marino od strony Rimini

oznaczenia republiki

oznaczenia republiki

parking w San Marino, u góry po lewej nasz cel

parking w San Marino, u góry po lewej nasz cel

W San Marino jest kilka parkingów gdzie można zostawić samochód. Oznaczone są one jako P1, P2, P3, aż do P13. Dodatkowo są 2 parkingi dla autobusów P1 BUS i P2 BUS. Koszt parkingu w 2017 roku wynosi 1,5 euro za godzinę, 3 euro za 2 godziny, od 3 do 5 godzin koszt parkowania wynosi 4,5 euro, a cały dzień to koszt 8 euro. Szczegóły: http://www.sanmarinopertutti.com/default.asp?id=445.

Po dotarciu do centrum i zaparkowaniu samochodu kierujemy się na górę. Droga prowadzi po ulicach tak samo krętych jak w Monako. Po około 15 minutach jesteśmy pod murami starego miasta. Wstęp na teren starego miasta jest darmowy. Jedynie wejście na centralny punkt (najwyższy punkt) jest płatne. Sam bilet jest w formie karty z reprodukcjami obrazów. Mnie trafiła się reprodukcja „San Marino, risolleva la repubblica” Pompeo Batoni z 1740 roku. Koszt biletu wynosi 4,5 euro (wejście tylko na wieże).

bilet wstępu na Monte Titano

bilet wstępu na Monte Titano

w drodze na szczyt, a może jeszcze podjechać kawałek ...

w drodze na szczyt, a może jeszcze podjechać kawałek …

lokalne mruczki ...

lokalne mruczki …

Na samo stare miasto oraz poszczególne wieże warto przeznaczyć minimum 3 godziny. Całość traktujemy jak spacer turystyczny. Na szczycie nie wymagane są żadne specjalne rzeczy (no chyba że wieje to przyda się czapka). Górną część San Marino możemy podzielić na dwie części. Część z wieżami obronnymi i prowadzącymi między nimi murami oraz część typowo miejską. Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od murów i wież obronnych.

San Marino posiada trzy wieże. Pierwsza wieża (najstarsza) to Guaita. Zbudowana została w XI wieku i przez długi czas pełniła rolę więzienia. Druga wieża (najwyższy punkt) nosi nazwę Cesta. Ta wieża zbudowana została w XIII wieku. Obecnie znajduje się w niej muzeum św. Maryna. Trzecia wieża to Montale. Zbudowana została w XVI wieku i pełniła funkcję typowo obronną. Obecnie jest zamknięta dla turystów. Wszystkie trzy wieże są symbolem państwa i są uwzględnione w herbie oraz na monetach.

najstarsza wieża - Guaita (XI wiek)

najstarsza wieża – Guaita (XI wiek)

najstarsza wieża - Guaita (XI wiek)

najstarsza wieża – Guaita (XI wiek)

wieża - Montale z XIV wieku, pełniła funkcję obronną

wieża – Montale z XIV wieku, pełniła funkcję obronną

wieża - Montale z XIV wieku, pełniła funkcję obronną

wieża – Montale z XIV wieku, pełniła funkcję obronną

najwyższy punkt San Marino, Monte Titano, wieża Cesta 739 metrów

najwyższy punkt San Marino, Monte Titano, wieża Cesta 739 metrów

najwyższy punkt San Marino, Monte Titano, wieża Cesta 739 metrów

najwyższy punkt San Marino, Monte Titano, wieża Cesta 739 metrów

Wieże połączone są murami obronnymi. Warto pospacerować po nich gdyż widoki są imponujące. Poza wieżą Montale wszystko jest udostępnione do zwiedzania. Z racji, że dojechaliśmy wcześnie rano to ilość osób zwiedzających była mała. Przełożyło się to na spokojne zwiedzanie i podziwianie.

kasa i wejście na najwyższy punkt San Marino - wieżę Cesta (739 m n.p.m.)

kasa i wejście na najwyższy punkt San Marino – wieżę Cesta (739 m n.p.m.)

mury wieży Cesta w tle wieża Montale

mury wieży Cesta w tle wieża Montale

mury i droga do wieży Guaita, najstarszej w San Marino

mury i droga do wieży Guaita, najstarszej w San Marino

Po zwiedzeniu trzech wież i łączących je murów skierowaliśmy się w stronę zabudowań miejskich. Urokliwie położone i wpasowane dopełniają całości wycieczki. W tłumie ludzi słychać język polski. Państwo to jest częstym celem wycieczek. Będąc w restauracji na obiedzie spotykamy kelnera mówiącego w języku polskim. Taki ot polski wątek …

bazylika San Marino

bazylika San Marino

"palazzo pubblico", siedziba regentów i wielkiej rady

„palazzo pubblico”, siedziba regentów i wielkiej rady

uliczki na starym mieście w San Marino

uliczki na starym mieście w San Marino

w San Marino znajdziemy nawet Anioły ...

w San Marino znajdziemy nawet Anioły …

San Marino na pewno warto odwiedzić. To małe państwo jest bardzo urokliwe. Nie jest tak bogate jak Monako. Posiada za to swojaki klimat. Klimat średniowiecznych zamków, rycerzy, smoków i …

ciekawe czy smak odpowiada etykiecie ...

ciekawe czy smak odpowiada etykiecie …

 


Napotkane trudności:

  • brak

Wymagany sprzęt:

  • brak

Koszty zdobycia szczytu:

  • koszty dojazdu (my dolecieliśmy samolotem z Krakowa, lot Kraków – Wenecja oraz Bergamo – Kraków, koszt około 90 zł), dodatkowo zdobyty został szczyt w Monako
  • koszt noclegu w Rimini – 12,5 euro za osobę
  • koszt wynajęcia samochodu wraz z paliwem i opłatami za autostrady (we Włoszech sugestia pełnego ubezpieczenia auta)
  • koszty parkingu w mieście: między 1,5 a 8 euro w zależności od czasu (dotyczy samochodu osobowego)
  • koszty biletu do muzeum i na szczyt wynoszą 4,5 euro

Video wejścia:


Dane wejściowe:

centrum San Marino (zaznaczony nasz parking oraz szczyt)

centrum San Marino (zaznaczony nasz parking oraz szczyt)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »
Page generated in 0,386 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
napisz ...