Opis wejścia na najwyższy szczyt Czech – Śnieżki (Sněžka). Na szczycie znajduje się obserwatorium, restauracja, kaplica św. Wawrzyńca oraz budynek czeskiej poczty.

Czechy – Śnieżka

OPIS (Wikipedia):

Śnieżka (czes. Sněžka, niem. Schneekoppe) – najwyższy szczyt w Karkonoszach (według źródeł polskich 1602 m n.p.m., zaś według najnowszych pomiarów czeskich 1603 m n.p.m.) i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Czech, województwa dolnośląskiego i całego Śląska.

Położona na granicy polsko-czeskiej, góruje nad Kotliną Jeleniogórską (deniwelacja wynosi około 1200 metrów), wystając 200 metrów ponad Równię pod Śnieżką. Jest najwybitniejszym szczytem Polski. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km.

Śnieżka należy do Korony Europy, Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich.


Numer szczytu w/g wysokości korony europy: 27


Udokumentowana data wejścia: 14.05.2016 roku oraz 11.12.2016 roku


Opis dojazdu oraz wejścia na szczyt:

Śnieżka zajmuje pierwsze miejsce na liście najwybitniejszych szczytów Polskich. Jej wybitność wynosi 1202 metry. Jest też najwyższym szczytem Czech i należy do gór Korony Europy. Dostęp do niej jest stosunkowo łatwy, nie wymaga zbytnich umiejętności wspinaczkowych oraz kondycyjnych. Na szczyt prowadzą oznakowane szlaki zarówno od strony polskiej jak i czeskiej. Najbardziej popularnym szlakiem od strony Polskiej jest szlak niebieski z Karpacza oraz szlak niebieski od Przełęczy Okraj (Czechy). Górę od strony polskiej w maju 2016 roku udało się zdobyć właśnie niebieskim szlakiem, a jej drugi odcinek od strony czeskiej w grudniu 2016 roku.

od strony polskiej, od Karpacza …

Na Śnieżkę startujemy z górnego Karpacza. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani to najlepiej zostawić samochód na parkingu Hotel Gołębiewski, by po trudach wejścia i zejścia pójść na basen lub jacuzzi (warto). Dalej, już na swoich nogach, kierujemy się w górę, w stronę Świątyni Wang. Do Świątyni Wang docieramy stromą, brukowaną drogą. Mijając stragany, restaurację, po prawej stronie drogi znajduje się wspomniany kościół. Kościół ten, to inaczej  Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Patrząc na niego, mamy wrażenie, że jest jakby nie z tej strefy czasowej, epoki,  trochę taki nie nasz. A dlaczego … , bo ten ewangelicki kościół parafialny został przeniesiony z Norwegii w XIX wieku z miejscowości Vang. Jest też uważany za jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Polsce. Warto poświęcić mu chwilę, bo po za samymi ciekawymi zabudowaniami, warto zwrócić uwagę na ciekawie zorganizowaną roślinność oraz znajdujący się obok cmentarz.

Po zwiedzeniu Świątyni Wang kierujemy się  wybrukowaną drogą w stronę bramy wejściowej na szlak. Po uiszczeniu opłaty w kasie Karkonoskiego Parku Narodowego wchodzimy  na szlak. Droga  cały czas prowadzi prosto. Nie ma możliwości zgubienia się czy zabłądzenia. Dochodzimy do długiego prostego odcinka (wypłaszczenia), gdzie do niebieskiego szlaku dochodzi żółty. Prowadzi on do Borkowic. Szybko jednak odbija w prawo, a my dalej wędrujemy  niebieskim. W trakcie podejścia mijamy po prawej stronie drewniane stoliki, gdzie możemy się posilić lub odpocząć. Droga brukowa skręca o dziewięćdziesiąt stopni w lewo i kilkuprocentowym odczuwalnym wzrostem kieruje dalej w górę. W trakcie podejścia mamy piękne widoki na Śnieżkę, Czarny i Kowarski Grzbiet. Do szlaku niebieskiego ponownie dobija szlak żółty i szlak zielony. Szlakiem zielonym możemy dostać się z powrotem do Karpacza pomijając Świątynie Wang.

Po kilku minutach dochodzimy do Polany. Tutaj stało kiedyś schronisko. Spłonęło w 1966 roku i nie zostało odbudowane. Tutaj też jest rozwidlenie szlaków na żółty do formacji skalnych tzw. „Pielgrzymów”, na zielony do formacji skalnych tzw. „Słoneczników” i niebieski do schroniska Samotnia. Ten szlak wybieramy. Wędrując dalej mijamy mostek (nazywany Kozim Mostkiem), za nim odbijamy w prawo, w leśną ścieżkę. Wchodząc należy uważać na mokre kamienie. Mogą być śliskie. Po lewej stronie mijamy Domek Myśliwski (obecnie Ośrodek Edukacji). Przy domku znajdują się tablice informujące o występującej tu florze i faunie. Idąc dalej malowniczą drogą z widokiem na ściany Kotła Małego Stawu docieramy do niego. Staw i położone obok niego schronisko Samotnia jest jednym z bardziej malowniczych miejsc w Karkonoszach. W schronisku tym polecam zatrzymać się  na dłuższą chwilę. My nocowaliśmy po zejściu ze Śnieżki. Warto.

Idąc dalej po prawej stronie schroniska znajduje się ścieżka (w formie schodów), idąc nią docieramy na tył schroniska Strzecha Akademicka. Z tego miejsca rozciąga się panorama na Karpacz oraz na okoliczne wzniesienia. Stąd kierujemy się wybrukowaną drogą w stronę Domu Śląskiego. Droga dość nudna. Szczególnie mało stabilna przy ujemnej temperaturze.

Po około 40 minutach marszu docieramy do „Spalonej Strażnicy” za którą rozpoczyna się „Droga Przyjaźni Polsko – Czeskiej”. Z miejsca tego bardzo ładnie widać masyw Śnieżki. Kolejne minuty marszu  pozwalają na dotarcie do Domu Śląskiego. Tutaj pojawia się też możliwość zrezygnowania z wejścia na szczyt i odbicie w kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę lub do  Kotła Łomniczki. My jednak idziemy w stronę naszego szczytu.

Na szczyt możemy dostać się na dwa sposoby (od strony niebieskiego szlaku). Pierwszy sposób szybszy (około 25 minut) to zygzakowana droga szybko nabierająca wysokości. Drugi wariant wejścia to tzw. „Droga Jubileuszowa” okrążająca szczyt i w końcowej fazie atakująca go od strony czeskiej (około 40 minut). My weszliśmy wariantem szybszym, a zeszliśmy „Drogą Jubileuszową”.

Warto obserwować przy wejściu i zejściu okolicę. Wybitność góry pozwala obserwować ciekawe pokazy tańczących z wiatrem chmur, które wywołują do refleksji i zadumy.

Sam szczyt osiągamy po około czterech godzinach marszu. Na szczycie na wysokości 1602 metrów (lub 1603 metrów) znajduje się restauracja i obserwatorium wybudowane w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Restauracja ma być ponownie czynna w 2017 roku w sezonie letnim. Obok obserwatorium w kształcie trzech spodków znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca oraz już po stronie czeskiej budynek poczty. Po stronie czeskiej znajduje się też stacja kolejki. Ze szczytu przy przejrzystej pogodzie widać przepiękną panoramę Karkonoszy. Sprawne oko zobaczy też zarysy panoramy Ślęży.

W wejściu majowym po zdobyciu szczytu zeszliśmy do schroniska Samotnia na nocleg i dopiero następnego dnia zeszliśmy do Karpacza. Schronisko to jest warte odwiedzenia ze względu na klimat, atmosferę i mega smaczne jedzenie. Schronisko odwiedzane jest przez Polaków, Czechów i Niemców.

od strony czeskiej, od przełęczy Okraj …

Ten wariant wejścia i zdobycia Śnieżki odbył się w sezonie zimowym w ramach spotkania: „X zimowe wejście na Śnieżkę”. Imprezę co roku organizuje Krzysztof Kwiatkowski. Z Krzyśkiem byliśmy też razem na najwyższym szczycie Islandii, najwyższych szczytach Luksemburga, Holandii i Belgii.  Wracając do zimowego wejścia na Śnieżkę spotykają się na niej osoby, które działają w górach, na lądach i morzach. Wieczorem odbywają się prezentacje, a po nich następuje „spacer” na szczyt.

Moje podsumowanie spotkania:

Spotkanie w Schronisku na Przełęczy Okraj w ramach X Zimowego Wejścia na Śnieżkę było bardzo udane. Osoby zaproszone w ramach prelegentów stanęły na wysokości zadania. Genialną prelekcję pokazał Marek Arcimowicz fotograf, który nie tyle, że robi zdjęcia, on jak o swojej pracy mówi „robi notatki”. Notatki wręcz genialne, mówiące wszystko. Krzysiek Kwiatkowski pokazał filmy z Maroka i Islandii. Paweł Kunicki zaprezentował swoją wycieczkę autostopem po Europie. Ania Surówka i Gosia Rogowska poopowiadały o Islandii. Bardzo ciekawie przedstawiła Zuzanna Załoga prezentację na temat Korony Europy. Prelekcja posiadała aspekt jedności wyjazdów, a temat szczytu był tylko wisienką. Ja  zawęziłem temat Korony Europy do dwóch skrajnych szczytów Rumunii i Białorusi. Kolejną osobą była Kasia Sobolewska, która na jachcie popłynęła na Grenlandię po „komary”. Waldek Malina pokazał wszystkim, że w życiu można zawsze coś zmienić, po 40 wsiąść na rower i pojechać do Mongolii. Miłosz Jędrecki jeździł motorem przez Himalaje, a o Tomaszu Sakucie to należy raczej mówić w kryteriach jak być terminatorem. Dlaczego ? . Bo nikt normalny nie płynie 4,5 km, nie jedzie 220 km rowerem, a na koniec nie biegnie 55 km po górach. Wisienką na torcie był Michał Pater oraz Maciek Barański z rosyjską ekspedycją Tunguską. Prelekcje były prawie do 4 rano, by po godzinie snu wyruszyć na wschód słońca na wietrznej Śnieżce. Na szczycie spotkali się prawie wszyscy. Zejście na naszą stronę zakończyliśmy w hotelu Gołębiewski na basenach.

Wejście od strony czeskiej jest dość monotematyczne. Ciągnie się w dużej mierze przez las, by w ostatniej fazie iść przez pozbawiony drzew teren. Praktycznie całość drogi to leśna ścieżka. W nocy z czołówką na głowie widzimy tylko to co pod nogami. Bardzo ładnie przedstawia się panorama oświetlonego Karpacza i wschodu słońca na Śnieżce.


 Napotkane trudności:

  • brak

Wymagany sprzęt:

  • w sezonie zimowym wskazane raki (oblodzone kamienie)
  • w sezonie zimowym jak i letnim wskazane kijki (utrzymanie równowagi)

Koszty zdobycia szczytu:

  • koszty dojazdu (my dojechaliśmy samochodem z Radomia przez Wrocław, dystans około 480 km w jedną stronę).
  • koszt wejścia do Parku Narodowego wyniósł 6 zł za osobę (bilet ulgowy 3 zł za osobę).
  • koszt spania w schronisku Samotnia około 45 zł za osobę (pokój 2 osobowy). Pokój z widokiem na „Mały Staw”. Warto.

Video wejścia:


Dane wejściowe:

Karpacz - Śnieżka, schemat wysokości

Karpacz – Śnieżka, schemat wysokości

Karpacz - Śnieżka, mapa

Karpacz – Śnieżka, mapa

 

schronisko na Przełęczy Okraj - Śnieżka, schemat wysokości

schronisko na Przełęczy Okraj – Śnieżka, schemat wysokości

schronisko na Przełęczy Okraj - Śnieżka, mapa

schronisko na Przełęczy Okraj – Śnieżka, mapa


Galeria wejścia:

Świątynia Wang, makieta kościoła z opisem w języku braila

Świątynia Wang, makieta kościoła z opisem w języku braila

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang

początek wejścia, droga wejściowa na Śnieżkę

początek wejścia, droga wejściowa na Śnieżkę

początek wejścia, droga wejściowa na Śnieżkę

początek wejścia, droga wejściowa na Śnieżkę

strumyk przy Domku Myśliwskim

strumyk przy Domku Myśliwskim

strumyk przy Domku Myśliwskim

strumyk przy Domku Myśliwskim

ściany Kotła Małego Stawu, droga do Samotni

ściany Kotła Małego Stawu, droga do Samotni

droga do schroniska Samotni

droga do schroniska Samotni

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

widok na Mały Staw, obok schronisko Samotnia

schronisko Samotnia

schronisko Samotnia

schronisko Samotnia, widok od strony drogi ze Strzechy Akademickiej

schronisko Samotnia, widok od strony drogi ze Strzechy Akademickiej

schronisko Samotnia, widok od strony drogi ze Strzechy Akademickiej

schronisko Samotnia, widok od strony drogi ze Strzechy Akademickiej

schronisko Strzecha Akademicka

schronisko Strzecha Akademicka

w drodze do Domu Śląskiego

w drodze do Domu Śląskiego

w drodze do Domu Śląskiego, horyzont - Śnieżka

w drodze do Domu Śląskiego, horyzont – Śnieżka

Równia pod Śnieżką, Dom Śląski

Równia pod Śnieżką, Dom Śląski

droga na Śnieżkę ...

droga na Śnieżkę …

droga na Śnieżkę ...

droga na Śnieżkę …

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt. Na horyzoncie Dom Śląski

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt. Na horyzoncie Dom Śląski

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt

droga na Śnieżkę, widoczne dwie drogi na szczyt

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m.

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m., budynek poczty czeskiej

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m., budynek poczty czeskiej

najwyższy szczyt Czech - Śnieżka 1602 metry n.p.m., Kaplica św. Wawrzyńca oraz budynek obserwatorium

najwyższy szczyt Czech – Śnieżka 1602 metry n.p.m., Kaplica św. Wawrzyńca oraz budynek obserwatorium

z widokiem na Karkonosze

z widokiem na Karkonosze

z widokiem na Karkonosze

z widokiem na Karkonosze

droga w stronę Strzechy Akademickiej, zejście ze Śnieżki

droga w stronę Strzechy Akademickiej, zejście ze Śnieżki


X nocne wejście na Śnieżkę, prelekcja Waldka Maliny

X nocne wejście na Śnieżkę, prelekcja Waldka Maliny

X nocne wejście na Śnieżkę, prelekcja Miłosza Jędreckiego

X nocne wejście na Śnieżkę, prelekcja Miłosza Jędreckiego

X nocne wejście na Śnieżkę, Michał Pater oraz Maciek Barański

X nocne wejście na Śnieżkę, Michał Pater oraz Maciek Barański

X nocne wejście na Śnieżkę, ekipa

X nocne wejście na Śnieżkę, ekipa

X nocne wejście na Śnieżkę, ekipa która dotarła na szczyt !

X nocne wejście na Śnieżkę, ekipa która dotarła na szczyt !

Radom na najwyższym szczycie Czech !, drugie wejście.

Radom na najwyższym szczycie Czech !, drugie wejście.

wschód słońca na Śnieżce, grudzień 2016

wschód słońca na Śnieżce, grudzień 2016

wschód słońca na Śnieżce, grudzień 2016, widok od strony czeskiej

wschód słońca na Śnieżce, grudzień 2016, widok od strony czeskiej

 


Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Ania pisze:

    Najstarszym drewnianym kościołem w Poslce nie jest absolutnie kościół Wang. Popatrzcie tutaj! https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Miko%C5%82aja_w_Tarnowie_Pa%C5%82uckim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »
Page generated in 0,422 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
napisz ...